זמן איכות עם הילדים: למה זה כל כך חשוב מגיל קטן?

כיום ההתנהלות שלנו אל מול הילדים שונה בתכלית מזו שאנו חווינו בתור ילדים, אם כי כיום ההורים פחות קשוחים עם הילדים (ומול עצמם) ואם כי כיום יש פחות זמן לבלות עם הילדים, ולו בשל שעות העבודה המרובות של ההורים ובשל כמות החוגים שיש לילדים אחה"צ. מכאן שצריך להמציא את עצמנו מחדש ולהבין מה נכון לעשות, וכמובן שגם צריך להטמיע ולתרגל את הדברים, כאשר מראש נציין שהמשימה קלה ואמורה להיות מהנה – פשוט לבלות עם הילדים שלנו זמן איכות אחד על אחד.

באמת ובתמים

זמן איכות עם הילד יכול להיות משחק משותף, ציור משותף, ניהול שיחה, בישול משותף, סיבוב בשכונה וכדומה. העיקר שהילד יחוש שההורה פינה את שאר העיסוקים בכדי להיות אך ורק איתו – העיקר שהילד יחוש שלהורה באמת ובתמים אכפת ממנו. מדוע זמן איכות כה חשוב עבור ילדים? כיוון שכבר בגיל צעיר הילד בונה את תחושת הביטחון וכבר מגיל צעיר הילד צריך לחוש שהוא חשוב, אהוב ושיש לו משענת זמינה עבור כל בעיה.

זיהוי צרכים וחוזקות

לא פעם רק כשמבלים עם הילד זמן איכות ניתן להבין מה באמת עובר עליו, מה מעניין אתו, מה מעסיק אותו, ממה הוא פוחד, מהם הקשיים שלו וכדומה. כך למשל אם עוברת על הילד תקופה קשה ניתן שלא להבחין בכך, אך אם אכן רגישים ומשקיעים זמן ניתן לזהות מחשבות טורדניות אצל הילד, בעיות בדימוי העצמי, קשיי התפתחות וכדומה, כאשר מנגד ניתן לזהות את החוזקות הייחודיות ואת הדברים שגורמים לילד שלנו לגלות עניין ולחייך. משמע הרבה פעמים צריך לעשות זום אין בשביל באמת לראות את הילד שלנו – אין זה מספיק רק להיות צופה מהצד.

זמן איכות עם הילדים

דוגמה אישית

כאשר מבלים עם הילד זמן איכות, ניתן להעניק לו דוגמה אישית ולגרום לו יותר לשתף. כך למשל אם משחקים עם הילד ניתן להראות לו כיצד נכון להגיב כשמפסידים. אם מדברים עם הילד על היום שהיה לכם, ניתן להדגים כיצד משתפים בתחושות (לצורך הדוגמה תשתפו כיצד הרגשתם כשלא עמדתם במשימה), ניתן להדגים כיצד מגיבים כאשר מישהו מבקש למשוך לפעילות שאנו לא מעוניינים בה וכדומה.

משרישים תחושת רוגע

ילד צריך לחוש שהוא אהוב ופה נחדד שאין דרך יותר נכונה להביע זאת מאשר זמן איכות. בנוסף, הרבה פעמים הילד רב עם האחים שלו רק כיוון שהוא מבקש למשוך תשומת לב שלנו ההורים, ועל כן ברגע שהוא מקבל יחס אישי הוא הרבה פחות חש מתוסכל. מכאן שאם נסכם, נציין שילדים זקוקים ליחס מההורים, ילדים זקוקים לחוש שההורים רוצים להיות במחיצתם ושההורים מוכנים להניח למכשיר הנייד (מתחרה לא קטן על תשומת הלב) ולהתמקד אך ורק בהם. מעשה מעין זה יוביל לתחושת הגנה ושמחה, ואף מעשה מעין זה מאוד חשוב עבורכם ההורים, ולו כי באותו היום כשהילד ילך לישון תדעו שהצלחתם להכיר את הילד שלכם מעט יותר טוב ושהענקתם לו את שמגיע לו – אותכם!

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
נגישות