טיפולי שיניים לילדים: למה חשוב לטפל בגיל מוקדם?

ביקור אצל רופא השיניים מומלץ החל מגיל שנתיים. למעשה, טיפולי שיניים המתבצעים בגיל מוקדם יכולים למנוע בעתיד עקירה מוקדמת של שיניים, פגיעה בשיניים סמוכות בעקבות נשירה של שיני החלב כמו גם לצורך מניעת כאבי שיניים שיובילו בהמשך לטיפולים מורכבים.

טיפול שיניים לילדים החל מגיל שנתיים

בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד תחום רפואת השיניים לילדים התקדם באופן משמעותי, כתוצאה משיפור הטכנולוגיה המאפשרת לבצע טיפולי שיניים באופן מדויק ויעיל – גם בגילאים צעירים. ההמלצה של איגוד רופאי השיניים בישראל היא להתחיל את הטיפולים החל מגיל שנתיים, אולם במידה ובגיל מוקדם יותר ישנו כתם על השיניים או עיוות נדרש לפנות לרופא שיניים המתמחה בילדים, לצורך בדיקה ואבחון. בערך בגיל 6 מתחילות שיני החלב לנשור, כאשר בחלק מהמקרים הנשירה עלולה להוביל לתזוזה של השיניים הסמוכות ובהתאם לכך אין מקום לשיניים החדשות שצריכות לבקוע. מדובר בסיטואציה נפוצה, ומכאן ניתן לומר כי טיפולי השיניים בגיל מוקדם בהחלט יכולים לסייע לילדכם לשמור על היגיינת הפה ובעתיד להימנע ממצבים מורכבים יותר, כמו טיפול שורש. מידע בנושא טיפול שורש מצוי שפע, וזאת במטרה גם כיצד להימנע מההליך וגם בכדי להבין לעומק מהן המשמעויות של ההליך המתבצע לרוב החל מגיל 18.

טיפולי שיניים לילדים למה חשוב לטפל בגיל מוקדם-

חינוך להיגיינה מגיל צעיר

מעבר להיבט של הטיפולים, חשוב להבין כי חשיפה לרופא השיניים בגיל צעיר יכול בהחלט למנוע מצב של פחד ורתיעה מפני טיפולים. נוסף לכך, דרך רופא השיניים תוכלו כהורים לקבל את הכלים לצורך צחצוח נכון עם הילדים, לטובת הסרת שכבת רובד החיידקים. כאשר תינוקות מתרגלים למגע של מברשת שיניים הפעולה מתקשרת לפעולה חיובית, ובהמשך להרגל קבוע המאפשר לכם כהורים להימנע מסיטואציה מוכרת שבה הילדים אינם מוכנים לצחצח את השיניים. נוסף לכך, רפואה מונעת המתבצעת באמצעות בדיקה ראשונית של השיניים לאחר הבקיעה הראשונית יכולה לוודא כי הבקיעה מתבצעת בצורה תקינה, ולכן חינוך להיגיינה הוא חיוני כחלק מבנייה של הרגלים נכונים.

טיפולי שיניים לילדים – הדרך הבטוחה ביותר להבטיח את בריאות הפה והחניכיים

לסיכום, אין ספק כי חלק מאחריות הורית היא לגשת עם הילדים לבדיקות תקופתיות אצל הרופא, מדי חצי שנה. חשוב לזכור כי לבעיות חניכיים יש קשר ישיר לגנטיקה, ואם אתם בעצמכם סובלים מבעיות בחניכיים – הסיכוי שהילדים שלכם יסבלו גם עולה בעשרות אחוזים. על כן, תיאום פגישה עם רופא שיניים המתמחה בתחום הילדים ובהתאם לכך יצירת דפוס קבוע של ביקורים וטיפולים יכול בהחלט לתרום לא רק לבריאותם של ילדכם בגילאים צעירים אלא גם למנוע מהם בעתיד לעבור טיפולים מורכבים ויקרים, בעקבות טיפול לקוי. על כן, יש לסגל ביחד עם הילדים אורח חיים בריא במסגרת של צחצוח נכון, טיפולים ובקרה מתמדת.