מהו טיפול CBT לילדים ובאילו מקרים הוא יכול לסייע?

טיפול CBT לילדים

טיפולי CBT הפכו לטיפולים נפוצים בקרב ילדים ומבוגרים ונמצאו יעילים עבור מצבים נפשיים שטורדים רבים, החל מחרדה ודיכאון עד הפרעות אישיות שונות, הפרעות כפייתיות ואפילו אוטיזם. שיטת הטיפול נחשבת קצרת טווח ומספקת רכישת מיומנויות באמצעות טיפול חיובי והבנת דפוסי חשיבה שליליים שמובילים לחרדות ולקשיים הרגשיים. טיפול כזה נועד לאתר דפוסי מחשבה והתנהגות לא מועילה שגורמת לסבל של המטופל ומטרתו לנתב את החשיבה לטיפולית וחיובית עם תפיסת והבנות לגבי צרכים ורצונות של המטופל.

 מהו טיפול CBT לילדים?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי – הלוא הוא CBT לילדים – נועד לאפשר מיקוד בקשיים רגשיים של הילד, איתור דפוסי מחשבה והתנהגות שחוזרים על עצמם, ובחינת נסיבות חיים שהובילו להתנהגויות ומחשבות שמקשות על החיים ועל התפקוד בחיי היום יום. מאמר  מפורט בנושא אפשר למצוא כאן ולקרוא כדי להכיר את הנושא לעומקו.

דיכאון וחרדה, פחד והימנעות

כול המצבים האלה אצל ילדים דורשים טיפול בעוד שהמטרה לטפל בצורה חיובית בהפרעות ולאפשר זיהוי של דפוסי חשיבה של הילד, כמו למשל נטייה לחשיבה שלילית ובטחון עצמי ירוד כמו גם תחושת ערך עצמי פחותה תוך זיהוי מודים שפועלים בזמן המחשבה וההתנהגות וניתוב המודים אל המקום היעיל יותר האחראי, הבוגר והלא נמנע. לעיתים הילד ילמד לנתב את המחשבות באמצעות טיפול שכולל חשיפה לרגשות, הכרות עם מחשבות, שינוי דרכי חשיבה ונקיטת פעולות מטיבות ולא שליליות. למעשה, מדובר בגישה פעלתנית שמבוססת על שיחות ועבודה על ניהול חרדות וניהול דרכי חשיבה שליליות עם ניתוב של הילד אל חשיבה חיובית יותר, תוך הבנת המניעים לחשיבה השלילית המבקרת/השופטת והכרות עם הצדדים באישיות שגורמים להתפרצות או הימנעות. לעיתים גם ההורים ישתתפו בטיפול על מנת לעזור לשנות דפוסי חשיבה הרסניים.

באילו מקרים הטיפול הספציפי הזה יכול לסייע?

טיפול CBT מסייע במצבים של חרדה ודיכאון בקרב ילדים, במקרים של תחושת ערך עצמי נמוך, של הימנעות, חוסר ביטחון (לא כל אחד מפתח ביטחון עצמי גבוה מגיל קטן), חרדות חברתיות, הפרעות שמתפתחות בילדים כמו הפרעת אישיות גבולית או הפרעות אחרות, במקרים בהם הילד או הילדה אינם נחשפים לסיטואציות יום יומיות או מפחדים בסיטואציות חברתיות כאלה ואחרות, ובמצבים של חוסר וויסות רגשי ובעיות בחיי המשפחה.

טיפול כזה במיקוד מסייע בניתוח ממוקד של נושאים עמם הילד מתמודד ומגיע לפתור בעיות רגשיות ונפשיות כמו הפרעות אכילה, חרדה, דיכאון, ועוד. הטיפול כולל משימות שיש לבצע בבית ותרגול של דרכי חשיבה חיוביות ומטיבות יותר. טיפול קוגניטיבי התנהגותי נחשב יעיל כאשר מעוניינים בשיטות דינאמיות יותר וטכניקות שנעשות בטיפול קוגניטיבי בו לומד הילד לנהל את הרגשות שלו בצורה מטיבה ומקבל מיומנויות וכלים חשובים להתמודדות בעתיד. כיום מבצעים את הטיפול בילדים בשיטה חיובית תוך התאמה של השיטה לצרכים של ילדים.

 

**המידע באתר הוא לא המלצה רפואית או פסיכולוגית ולא חוות דעת מכל סוג שהוא. לקבל שירות וטיפול בהתאמה אישית יש לפנות לגורמים מקצועיים בלבד.