לבשל עם הילדים: כך תהפכו יום בישול לחוויה

בישול עם ילדים לא חייב להוביל למהפכה במטבח: בישול משותף יכול להפוך לחוויה כיפית ומקרבת, ואפילו להרגל נחמד. אבל כיצד מבשלים עם ילדים? הנה מספר טיפים ליום חוויתי:

בחירת מכשירי בישול מתאימים

בחרו מכשירי בישול שמתאימים לילדים וכאלה שיהיה לכם ולהם קל לעבוד עמם, כמו כפות עץ, קערות פלסטיק, מערוך קטן, קורצי עוגיות וכו'. אם אתם צריכים לעבוד עם מעבדי מזון, שימו לב לכללי הבטיחות בעיקר כשמדובר במוצרים שמכילים סכינים. וודאו כי המכשיר מכיל מגני אצבעות, מנגנון נעילת להבים לבטיחות מוגברת ומכסה עם מנגנון לנעילה בטיחותית. אל תתנו לילדים להתעסק עם מעבדי מזון או סכינים חדות, והרחיקו את המכשירים החדים מהילדים.

בחירת מוצרי מזון

את יום הבישול אפשר להתחיל בקניות בסופר מרקט, דבר שרוב הילדים אוהבים לעשות. הכינו עם הילדים רשימת קניות כך שיהיה ברור מה קונים ומה לא. בחרו את המשימה שעבורה תזדקקו למצרכים כמו הכנת מאפינס שדורשת מוצרי אפייה או הכנת ארוחת ערב שדורשת ירקות, ביצים, לחם ומעדנים. הקצו חצי שעה לקניות כדי שאתם והילדים לא תתעייפו. שתפו את הילדים בבחירה שלכם במוצרים בשונים.  התכנון והבילוי עם הילדים לקראת יום הבישול, וגם יום הבישול עצמו, הם רעיונות נהדרים לזמן איכות עם הילדים ולחיזוק הקשר, וגם מלמדים את הילדים כישורים שימושיים לחיים.

לבשל עם הילדים כך תהפכו יום בישול לחוויה - עידן בן אור

חלוקת משימות

כעת מתחילים לבשל או לאפות ועושים זאת תוך חלוקת משימות. הילדים יכולים לערבב חומרים או לטרוף ביצים, בזמן שאתם מטגנים או אופים. ילדים יכולים לסחוט לימונים במסחטה ידנית בזמן שאתם חותכים ירקות. הגדירו לילדים את המשימות והכינו להם על שולחן עבודה את כל מה שהם זקוקים לו. הביטו יחד במתכון ולמדו את הילדים כיצד קוראים מתכונים.

כעת מתחילים בהכנות

לאחר שכל ילד מבצע את המשימה שלו, חברו יחד את המרכיבים: הזמינו את הילד לשפוך את מיץ הלימון שסחט, אל תוך הסלט. הבעירו מחבת עם שמן ולמדו את הילד לטרוף ביצים ולשפוך את הביצים על המחבת. למדו את הילד להפריד ביצים כשאתם אופים והראו להם כיצד "מקפלים" תערובת חלמונים אל תוך קצפת. קרצו יחד עוגיות והניחו אותן על מגש. דאגו שהפעולות יהיו יחד ולחוד תוך שיתוף פעולה.

איזה מאכלים ילדים ייהנו להכין?

יש מספר מתכונים מומלצים שאפשר להכין עם הילדים, לדוגמה מאפינס. מאפינס גבינה פשוטים להכנה, ודורשים כמה מרכיבים פשוטים ותבנית מאפינס. הכינו מאפינס גבינה יום לפני טיול או פיקניק אליו תצאו יחד.

חביתת ירק כיף להכין ומדובר בחביתה מלאה בריאות. קטפו (רכשו) עשבי תבלין, תנו לילדים לשטוף טוב את העלים ולטרוף ביצים, בזמן שאתם תקצצו את הירק ותחממו מחבת.

גם פסטות כיף וקל להכין עם ילדים שההמלצה שלנו היא הכנת מאק' אנד צ'יז – מקרוני וגבינה. ההכנה פשוטה וכללת הרתחת פסטה ובמקביל יצירת רביכה עם שתי כפות קמח, חצי כוח חלב וגבינת צ'דר מגוררת שמבשלים כמה דק' על הגז. כשהפסטה רותחת מערבבים אותה בתבנית אפייה עם הרביכה, מחממים בתנור של 180 מעלות לחצי שעה ומוציאים. בהצלחה!