מזוזות לחדרי ילדים: בחרו והתקינו אותן בעצמכם!

מזוזות לחדרי ילדים

אחת המצוות המוכרות ביותר ביהדות היא התקנת המזוזה. המזוזה מגיעה אלינו כמצווה הנקשרת לסימון המשקופים על ידי בני ישראל במצרים בעת שהיו עבדים ובזמן מכת הבכורות שבאה על המצרים. המזוזה היא מאפיין של בית יהודי וזו מצווה אשר גם מי שרואה את עצמו כחילוני מקיים ברוב המוחלט של המקרים. אנחנו מצווים להתקינה לא רק על דלת הכניסה אל הבית, אלא על כל החדרים המשמשים למגורים כולל המטבח. בחדרי הילדים אנחנו נרצה להתקין מזוזה שתתאים לו ועל כך בדיוק נדון כאן בהמשך.

מזוזה מתאימה לחדר ילדים

על מפתן חדר הילדים נרצה להתקין מזוזה שתהיה מזוהה עם משהו שהילדים אוהבים. יש כיום מגוון רב של עיצובים כך שלא פשוט לבחור בית מזוזה לילדים. אנחנו ממליצים לעשות בדיקה ראשונית ברשת ולסנן מתוכה כמה דגמים. את אותם הדגמים להראות לילדים ולתת להם לבחור. שיתוף הילדים בבחירת המזוזה יעזור לקרב אותם אל המצווה והחדווה שבקביעת המזוזה.

את המזוזה יש להתקין על המשקוף הימני בחלק העליון שלו כך שהסף התחתון של המזוזה לא יעבור את השליש העליון של המשקוף. אשכנזים נוהגים לקבוע את המזוזה בהטיה קלה בעוד ספרדים יקבעו אותה ישר. שתי הדרכים מקובלות וטובות.

כשרות המזוזה

יש לוודא שהמזוזה שאנחנו מתקינים כשרה. המזוזה בנויה מבית מזוזה אשר בתוכו יש קלף עם פרשיות שנכתב על ידי סופר סת"מ. את המזוזה חשוב לרכוש ממקום אמין ומהימן. מחירה של המזוזה כולל הקלף אינו יכול להיות זול מידי. זהו סימן כמעט וודאי שהקלף אינו אמיתי ואינו כשר. מזוזה שעולה פחות בכ-120 ש"ח כולל הקלף כבר צריכה לעורר את חשדנו. כתיבת הקלף אורכת זמן רב ופשוט לא יכולה להיות מתומחרת כמו הדפסה במכונת דפוס.

במקרה של מזוזה קיימת, צריך לבדוק אותה מפעם לפעם ולוודא שהקלף בתוכה שלם וכשר. בית מזוזה ניתן לתקן בקלות רבה יחסית. למעשה, אין לבית המזוזה השפעה על כשרות המזוזה. הוא יכול להיות עשוי מחומרים שונים כולל פלסטיק, עץ, אבן וכו'. מה שחשוב הוא כאמור הקלף בתוכו וההתקנה הנכונה שלו.

התקנת המזוזה

את המזוזה יכולים להתקין איש או אישה אשר הגיעו לגיל מצוות. אם ההתקנה היא רק בחדר הילדים, יש לברך ולהתקין את המזוזה. במידה וההתקנה מתבצעת על מספר משקופים, יש לברך על מזוזת הכניסה אל הבית ולהמשיך להתקין ללא להוציא מילה מהפה עד סיום העבודה כולה.

מבחינה טכנית, ניתן להתקין את המזוזה על ידי מסמרים או דבק דו צדדי. שימו לב שמדובר בדבק מיוחד שהינו חזק במיוחד ומיועד להדבקה של מתלים וכו' על גבי קירות או משטחים שונים. במידה והמשקוף ישן, וודאו שהצבע עליו אינו מתקלף. לעיתים יש לחדש את הצבע לפני קביעת המזוזה עצמה. כל זה יעזור לנו בכדי להבטיח שהמזוזה תישאר במקומה למשך שנים ארוכות.

מזוזות ילדים שלל עיצובים

שוק המזוזות לילדים משופע בדגמים מכל הצבעים, הדגמים והצורות. כפי שציינו, נמליץ לכם לבצע סינון ראשוני בכדי שתוכלו לקבוע מה מתאים או הולם לבית שלכם ומה פחות. ניתן כיום לקבל מזוזות עם דמויות מצוירות שונות או ציורים שונים עליהם, או קישוטים נוספים לחדר ולמזוזה. אחד הטרנדים הכי חמים בעולם המזוזות בכלל ומזוזות הילדים בפרט הוא מזוזות בהתאמה אישית. אנחנו ממליצים לרכוש את בית המזוזה לפי הטעם והעיצוב שנראה לכם נכון ויפה, אבל את הקלף עצמו לרכוש רק בחנות ותיקה המתמחה בתשמישי קדושה.