שכחת ילדים ברכב: על התופעה – והדרכים לפתרון

המציאות האיומה היא שילדים נשכחים ברכב, וגם אם הורים רבים בטוחים שלהם זה לא יקרה, העובדות המצערות מדברות בעד עצמן. רק בעשור האחרון כמעט 1,000 ילדים נשכחו ברכב ואילו עשרות מתו בשל כך. הנתונים הקשים מעוררים רצון בוער למצוא מענה אמתי, אך בפועל הרוב הגדול נמנע מלפעול בנושא. מה בכול זאת ניתן לעשות? ובכן לצד מספר החלטות פשוטות ליישום שכל הורה צריך לקבל (למשל לא עוזבים את הרכב לפני שבודקים שאף אחד אינו נמצא מאחור), גם יש ליישר קו עם ההחלטות שגיבש משרד התחבורה ממש לאחרונה.

מערכת למניעת שכחת ילדים

באוגוסט האחרון (1.8.2021) נכנסה לתוקף תקנה חשובה בנושא. התקנה קובעת שאין להסיע ילד מתחת לגיל 4 מבלי שמותקנת מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב. המערכת אמורה לסייע להורה להיות מודע אם אכן שגה ושכח ילד ברכב, כך שגם אם מדובר בהוצאה כספית, יש לזכור שבשורה התחתונה עוסקים בהצלת חיים, והידיעה שללא ספק חייהם של ילדים יינצלו בשל כך, שווה כל טרחה והוצאה. מי שמחפש להתקין את המערכת, צריך לבדוק שני דברים. ראשית יש לבדוק אם כבר מוטמעת מערכת ברכב (אם אכן ישנה מערכת זה יצוין ברישיון הרכב), ושנית יש לבדוק האם המערכת שחושבים לרכוש מאושרת לשימוש. כיצד מוודאים? נכנסים לאתר של משרד התחבורה ומתעדכנים ברשימה של סך המערכות שאכן מאושרות לשימוש. עוד ראוי לדעת שאם חושבים שלכם זה לא יקרה, יש להבין שמסתכנים לא רק בקנס של 250 ש"ח, אלא גם בקבלת 4 נקודות.

 אין לומר לי זה לא יקרה

אתם הורים מדהימים! אתם הורים שקמים באמצע לילה קר כדי לבדוק שהילדים מכוסים, אתם הורים שמשאירים את הילדים בבית רק כי הם קצת לא מרגישים טוב, אתם הורים שמכבים את הנייד ברגע שהילדים נכנסים הביתה וכדומה. עם זאת, גם אם אתם אכן הורים מדהימים, יש להבין שגם לכם זה יכול לקרות. תהיו בטוחים שאף הורה שקבר את ילדו לא התכוון שכך הנסיעה תיגמר. היו בטוחים שגם הורים מדהימים עד היום מבכים את הטעות האחת והיחידה שעשו כאשר יצאו מהרכב מבלי שעצרו לבדוק אם אחד מהילדים יושב מאחור – היו בטוחים שאף הורה לא מחוסן כנגד טעויות אנוש. טעויות שקורות בשל מחשבה שטורדת את המנוחה, בשל עייפות מצטברת, בשל כוחה של שגרה וכדומה. מה שאנחנו מנסים לומר זה שאל תגידו "לי זה לא יקרה", אלא תעצרו לבדוק מה עושים כדי שלכם זה לא יקרה.

שכחת ילדים ברכב: על התופעה - והדרכים לפתרון

כלי עזר נוספים

כיצד אם כן ניתן לוודא שאכן לכם זה לא יקרה? ובכן מעבר להתקנת המערכת, גם ניתן לעשות מספר פעולות פשוטות. לצורך הדוגמה ניתן להניח את התיק או את הנייד מאחור, כך שבסוף הנסיעה תהיו חייבים להביט על הספסל האחורי. ניתן לתלות על צרור המפתחות אלמנט שיזכיר להביט לאחור. ניתן להדביק על החלון פתק שכתוב עליו "לבדוק מאחור". ניתן להתקין תזכורת בנייד. ניתן בסוף כל נסיעה לדבר עם בן/ת הזוג כדי שתזכירו אחד לשנייה היכן כל הילדים נמצאים וכדומה.

מהמלצה לנורמה חשובה

לבסוף נציין שלצד מגוון פעולות פשוטות שניתן לבצע לבד, יש לקחת בחשבון שכל עוד הדברים תלויים ברמת הריכוז שלכם, תאונות מצערות עדיין יהיו חלק מהמשוואה. כיצד מונעים זאת? מבינים שכאשר מדובר בילדים שלכם יש להיות מוגנים, ופה מערכת טכנולוגית שחפה מטעויות אנוש מציגה ערך רב. אז לטובת הילדים שלכם ולטובת ילדים שאינכם מכירים, הגיע הזמן להתקין את המערכת ולהפוך את הנוכחות שלה ברכב לנורמה מצילת חיים. שנסביר? ממש כפי שבכול רכב כיום יש מזגן, כך גם הגיע הזמן שבכול רכב כיום תהיה מותקנת מערכת למניעת שכחת ילדים.