הכנה לצבא: המדריך המלא להורי המלש"ב

בשעה טובה הבכור או בכורה מתקרבים אל מועד הגיוס שלהם? ככל הנראה גם אתם, כמו הורים רבים אחרים שמגיעים למעמד הזה, מתרגשים מאד ואולי אפילו גם קצת חוששים לקראת השינוי המשמעותי הזה. כמו כן, אנו בטוחים שאתם רוצים לנסות ולעזור לילדים שלכם עד כמה שרק ניתן על מנת שיצליחו להשתלב בקלות במערכת הצבאית ושיפיקו את המקסימום מתקופת השירות הצבאי. חשוב לדעת שצה"ל הוא ארגון שעבר הרבה מאד שינויים בשנים האחרונות, ושאם מצליחים להבין איך עובדת המערכת ניתן בהחלט להשתלב בה בצורה טובה ולהגיע לתפקידים נחשקים ומשמעותיים. הכנו עבורכם מדריך קצר אך מקיף למדי עם דברים שחשוב שתדעו וכמה טיפים שיעזרו לכם לכוון את הילדים לתפקידים שמעניינים אותם.

מה חשוב לדעת על הצו הראשון?

גם אם הילד שלכם עדיין לא מגלה עניין רב בשירות הצבאי, חשוב מאד שתדעו שהמערכת תתחיל לבחון אותו ולייעד אותו לתפקידים כבר מהצו הראשון שהוא בעצם ההיכרות הראשונה עם המערכת. היום הזה כולל ריאיון אישי, מבדק נתונים, בדיקה רפואית שתקבע את הפרופיל וכן מבחן פסיכוטכני. בסוף היום ייקבע הדירוג הפסיכוטכני (דפ"ר) של כל מועמד והציון ישפיע באופן ישיר על התפקידים שיפתחו עבורו. למידע על כל ציוני הדפ"ר לחצו כאן.

חשוב שתסבירו את החשיבות של הצו הראשון לילדים שלכם ותעודדו אותם לגלות רצינות ולגשת לכל שלב בסבלנות ובכובד ראש. דעו שאין דרך לשנות את הנתונים שנקבעו לאחר היום הזה ועל כן לא כדאי לזלזל בו. כמו כן זכרו כי ישנם קורסי הכנה מעולים לצו הראשון ואם הילדים מרגישים צורך בתמיכה או הכנה מוקדמת זו בהחלט אופציה לא רעה.

הכנה לצבא: המדריך המלא להורי המלש"ב

חוששים? זה בסדר להביע את זה, אבל במידה

הורים לילדים המתגייסים ליחידות קרביות חוששים לא אחת ודואגים לשלום הילדים ובצדק. אתם בוודאי תוהים אם זה בסדר להביע בפניהם את החשש שלכם ומנסים להסתיר אותו. אנו מאמינים כי זאת לא דרך נכונה וכי בסופו של דבר הם יראו בעצמם מה אתם מרגישים. מותר ורצוי לשקף את התחושות שלכם, אבל חשוב לעשות זאת במידה. אם אתם תומכים בדרך שהילד בחר, דעו שהדחיפה והתמיכה שלכם ישחקו תפקיד גדול בהצלחה שלו בשירות הצבאי.

מה לגבי ציוד?

מתוך דאגה לילד, הורים נוטים לא אחת לרכוש כמויות ציוד מוגזמות לילדים לפני הגיוס, במיוחד הורים שמגייסים ילד ראשון. חשוב מאד לדעת שצה"ל דואג למרבית הציוד שכל חייל צריך, כל שאתם ממש לא צריכים להשתגע ולקנות כמויות אדירות בטרם הגיוס. יותר מכך, את מרבית הציוד לא צריכים בהתחלה, כך שניתן להמתין מעט ולראות מה חסר ואז להשלים במידת הצורך.

כושר גופני

תוהים עם לעודד ולדחוף את הילדים לכושר גופני והכנה פיזית ומנטלית לקראת הגיוס? ובכן, מהבחינה הזאת חשוב לדעת שצה"ל לא בונה על מתגייסים מוכנים ומתחיל להכין אותם מאפס לכל האתגרים השונים במהלך הדרך. יחד עם זאת, אם הילד מביע רצון ומעוניין להתכונן לשירות הצבאי, זה בהחלט אפשרי ואין מניעה לעשות זאת. להיפך, הכנה לצבא תיתן לו יתרון משמעותי ותעזור לרכך את ההלם האופייני לימים הראשונים שלאחר הגיוס, וזה נכון אגב גם לקורסי הכנה מסוגים שונים כמו הכנה לצו ראשון ולא רק להכנה פיזית ולכושר קרבי.

זכרו – התמיכה שלכם היא חשובה ביותר ובעזרתה הילדים שלכם יוכלו לחוות שירות משמעותי שייתן להם רוח גבית להצלחה גם בחייהם האזרחיים. שיהיה גיוס קל ונעים!