כמה שעות ילדים צריכים לישון?

כשילדים מגיעים לעולם, הם מביאים עמם המון אושר ויחד עם זה גם לא מעט אחריות, כשבין הדברים שהורים צריכים לדאוג לגביהם אלה שעות השינה של הילד. כמה שעות ילדים צריכים לישון וכיצד השינה מסייעת להתפתחותם? כל הפרטים בכתבה הבאה.

מחסור בשעות שינה בקרב ילדים

היעדר שינה בקרב ילדים, זו תופעה נפוצה ומוכרת. אין ספק שהנושא מדיר שינה מעיניהם של ההורים, זאת מאחר ומחסור בשעות שינה עלול לפגוע בבריאותם ובהתפתחותם התקינה של הילדים. מכאן, אין ספק שנושא השינה הוא נושא שאין להקל ראש לגביו, ויש לשים לב אליו הן בגילאים צעירים והן בגילאי התיכון. בלא מעט מקרים, הורים רבים פונים לסיוע מקצועי, ונרשמים לסדנאות בנושא ייעוץ שינה לתינוקות, כך למעשה הם מקבלים כלים מגוונים ועזרים חיוניים על מנת לסייע לילדים להירדם על הצד הטוב ביותר.

השינה היא אמנם צורך בסיסי לכולם, אך לצד הצורך במנוחה, ניכר כי היא מהווה אלמנט חיוני והכרחי במיוחד. בזמן השינה, המוח מארגן את כל הנתונים שהוא קלט לכל אורך היום, מה שמשפיע על התפתחות המיומנויות הקוגניטיביות כמו גם להתפתחות הפיזיולוגית והמנטלית של הילדים. היעדר השינה כאמור, עלול להשפיע על הבריאות, לפגוע בריכוז, בזיכרון, במהירות התגובה ובכישורים קוגניטיביים נוספים. לצד אלה, מחסור בשעות שינה אף יכול להוביל להתנהגות אימפולסיבית ולמקרי תוקפנות בקרב ילדים.

ומה לגבי עודף שינה?

מחסור בשעות שינה אינו בריא, זה נכון. אך גם עודף שעות שינה אינו נכון בעבור הילדים, מאחר ושינה מרובה עשויה לגרור תנודות במצבי הרוח, כאבי ראש ותסמינים נוספים. לעיתים עייפות ותשישות בקרב ילדים עשויות להצביע על בעיה בריאותית מסוימת, לכן יש להיות ערים לכך.

אז מהי כמות שעות השינה המומלצת לילדים?

כמות שעות השינה המומלצת לילדים, משתנה בהתאם לגילו של הילד, כך למשל לתינוקות עד גיל שנה, מומלץ לישון בין 12-16 שעות ביום, כשהשעות הללו כוללות נמנומים ותנומות. החל מגיל שנה ועד גיל שנתיים, מומלץ לישון בין 11-14 שעות. כמו כן, לילדים בין הגילאים 3-5, כמות שעות השינה המומלצת היא 10-13 שעות.

בגילאי בית הספר היסודי, הילדים מסגלים לעצמם אורח חיים שגרתי. הם הולכים מידי יום לבית הספר, לכן המיומנויות הקוגניטיביות שלהם חייבות להיות במיטבן, לרבות יכולות הריכוז והלמידה. לשם כך, על הילדים לישון בין 9 שעות ל- 12 שעות מידי לילה. בגילאי התיכון, כמות שעות השינה המומלצת היא בין 8-10 שעות.

חשוב לציין שישנם ילדים זקוקים לכמות שעות שינה נמוכה או גבוהה יותר מאחרים, למשל ילדים שעוסקים בפעילות גופנית וכו'. כמו כן, מוטב לבחון את התנהגות הילדים, לראות אם הם עייפים, עצבניים או לא מרוכזים – ייתכן וזה עשוי להצביע על מחסור בשעות שינה, וזה בהחלט עניין שניתן לטפל בו.

 

כמות שעות השינה של הילדים משפיעה באופן ישיר על התפתחותם הקוגניטיבית, הפיזית והמנטלית, לכן חשוב להקדיש לכך את מלוא תשומת הלב. כמו כן, אם אתם זקוקים לסיוע מקצועי, אל תהססו לפנות לייעוץ שינה, ולקבל את מכלול הכלים החיוניים בעבורכם.