התפתחות הילד: איך יודעים אם התפתחות הילד תקינה?

לא פעם, אנו כהורים מלאי חששות לאור עיכוב התפתחותי של הילד. כיצד נוכל לדעת כי התפתחות הילד היא אכן תקינה או שמא נדרש התערבות? על כך ועוד – במאמר הבא.

התפתחות הילד: כך תדעו שהתפתחות של ילדכם תקינה

במהלך השנים הראשונות לחייו של הילד, חלה התפתחות מרתקת של הילד. כמעט בכל שיחה בין הורים עולה נושא התפתחות הילד, ולעיתים הורים חשים כי בהשוואה לילדים אחרים בני גילו או ביחס לאחים שלו חל עיכוב התפתחותי. אולם, חשוב בראש ובראשונה לזכור כי לכל ילד יש את קצב ההתפתחות האישית שלו, ולכל ילד יש את הייחודית שלו. בתקופת הילדות המוקדמת ובייחוד עד גיל שנתיים, חשוב להבין כי ישנם ארבעה צירים של התפתחות: כישורים קוגניטיביים, מוטוריקה עדינה, מוטוריקה גסה ותקשורת ושפה. ניתן לקרוא מידע רחב באתר "איך גדלת" אשר נחשב לפורטל ההורות המקיף ביותר בישראל. באמצעות קבלת מידע ניתן להתחיל ולהבין האם אכן קיים עיכוב התפתחותי, ומה ניתן לעשות בנידון.

התפתחות הילד

מהם הסימנים לעיכוב התפתחותי?

ניתן לזהות עיכוב התפתחותי כבר בשלבים המוקדמים של חיי הילד. למעשה, כל עיכוב בציר ההתפתחות כפי שציינו מהווה נורה אדומה אשר דורשת בדיקה התפתחותית מקיפה אותה ניתן לבצע דרך מומחים לתחום התפתחות הילד. ככל שההתערבות של גורמי מקצוע מתבצעת באופן מוקדם, כך ניתן לטפל ולעזור לילד בהתפתחותו התקינה. הסימנים לעיכוב הם רבים: חוסר יכולת ליצור קשר עין, קושי בביטוי העצמי, העדר סקרנות או גילוי עניין יתר באלמנטים מסוימים כמו משחק יכולים גם הם להוות סימן להפרעה התפתחותית בתחום התקשורת. קושי בהסתגלות למאכלים חדשים בשילוב של התנהגויות חריגות יכולים גם הם להוות סימן. דרך נוספת להבחין בעיכוב התפתחותי נוגע למצב שבו הילד איננו מתנהל בצורה התקינה ביחס לבני גילו. מדובר בסימן אך יש לקחת זאת בעירבון מוגבל, וזאת לאור העובדה כי רופאים מסבירים כי לכל ילד יש את ההתפתחות האישית שלו ולכן רק לאחר אבחון ניתן יהיה להבין האם אכן קיים עיכוב.

כיצד מטפלים בעיכוב התפתחותי?

ברחבי הארץ ישנם מרכזים אשר מתמחים בטיפול בילדים עם עיכוב התפתחותי בתחום המוטוריקה, שפה וכישורים קוגניטיביים, וכן אנשי מקצוע אשר מגיעים לבית. מדובר באנשי מקצוע אשר מסייעים לילד להתגבר על העיכוב וליצור בעבורו סביבה תומכת אשר במסגרתה הילד יכול לפתח כישורים, בהתאם לגילו. כאמור, נושא האבחון המוקדם הוא חשוב מאוד ולכן אם אתם מזהים סימנים יש לפנות באופן מיידי לרופא אשר מתמחה בתחום, וזאת בכדי לקבל אבחנה מדויקת הנוגעת למצבו. לאחר קבלת האבחון ניתן יהיה להתחיל לבנות תוכנית טיפולים פרטנית בעבורו. מדובר בטיפולים מתקדמים ויעילים אשר מאפשרים לגשר על הפערים ולייצר לילד עתיד אשר מותאם לבני גילו בעתיד.